7 sovětských kol, z nichž každé může způsobit nával nostalgie

• Jun 03, 2021
click fraud protection
Možná ne každý v Sovětském svazu měl auto, ale téměř každý měl kolo. A ve venkovských oblastech by lidé mohli mít dokonce několik jednostopých vozidel pro jednu rodinu. V zemi Sovětů se v obrovském oběhu vyráběla kola. Existuje mnoho modelů pro děti i dospělé. Existovaly dokonce i jízdní kola pro ženy! Dnes se zaměříme na nejznámější modely.

1. "Čáp"

To je dětství. | Foto: velosipedinfo.ru.

Více než jedna generace sovětských chlapců a dívek bruslila najednou na tomto dospívajícím kole. Skládací "Čápi" se dodnes vyrábějí v Minském motocyklovém závodě, který byl založen téměř okamžitě po druhé světové válce v roce 1947 jako součást obnovy národního hospodářství.

instagram viewer

2. "Kama"

Populární jako AIST. | Foto: livemaster.by.

Další populární dospívající kolo, které vyrobily tisíce v Sovětském svazu. Externě túra na již zmíněného „Storka“. Ve skutečnosti se hlavní rozdíl mezi nimi snížil pouze na místo výroby. „Kama“ byla vyrobena v továrně na výrobu strojů v Permu. Na rozdíl od běloruského dvojčete se tito velikáni od roku 2006 již nevyrábějí.

3. "Školák"

Jméno mluví samo za sebe. | Foto: auto.mirtesen.ru.

Teenage neskládací kolo se sdělitelným jménem. Používali ho však i docela dospělí. Ty byly kdysi vyráběny v Gorkém závodě na jízdní kola, který byl divizí známého automobilového závodu - GAZ. Mimochodem, první kolo v podniku bylo vyrobeno na začátku roku 1940. Od roku 1996 se „Školáci“ již nevyrábí.

4. Ural

Nejen kolo - doba. | Foto: market.sakh.com.

Vysněné kolo! Model pro dospělé, který byl vyroben v již zmíněném závodě na výrobu strojů v Permu. Toto těžké silniční kolo bylo ve skutečnosti apoteózou tehdejší myšlenky v oblasti vývoje vozidel poháněných pedály. Prodáván "Ural" po celém Sovětském svazu.

5. "Družice"

Pro ty, kteří rádi jezdí rychle. | Foto: drive2.ru.

Sportovní kola byla také velmi populární v SSSR. Nejjasnější příklady takového pedálového vybavení byly shromážděny v Charkovském závodě na jízdní kola. Sputnik byl přesně takový. To bylo propuštěno od roku 1964 do roku 1968. Každý si jej mohl koupit, ale především bylo kolo určeno samozřejmě těm, kteří se věnují sportu. Následně ustoupil novému, dokonalejšímu modelu.

6. "Turista"

Velmi oblíbený model. | Foto: 999.md.

Další nádherné kolo Charkovské továrny na jízdní kola. Zajímavé je, že tato značka se vyrábí dodnes, i když motorka pod ní samozřejmě už je úplně jiná, moderní a daleko od sovětské. Sportovní „turisté“ byli v celém SSSR dobře známí. Stejně jako na těžkém „Uralu“ cestovalo na těchto kolech obrovské množství milovníků aktivního odpočinku a zdravého životního stylu.

>>>>Nápady pro život | NOVATE.RU<<<<

7. "Moskva-80"

Kolo vyšlo v limitované edici. | Foto: bikecult.com.

Takové kolo se k obyčejným občanům nedostalo, nicméně mnozí, kteří našli SSSR, o tom měli alespoň slyšet. Byly vydány speciálně pro olympiádu v nákladu 52 kopií. Je zajímavé, že sovětští designéři začali s vývojem trati „osmdesát“ již v roce 1978. Následně na základě „Moskvy-80“ začal KhVZ vyrábět mnohem slavnější sportovní „Tachyony“.